Dwie wizje Polski

Dnia 24 listopada o godzinie 18.00 w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Ciechanowie odbyło się spotkanie z Barbarą Stanisławczyk autorką głośnej książki pt. „Kto się boi prawdy? Walka z cywilizacją chrześcijańską w Polsce”.


Gość specjalny Barbara Stanisławczyk polska dziennikarka, reportażystka i pisarka w jednym już na wstępie konferencji odniosła się do swojej najnowszej publikacji uwypuklając obraz dwóch wizji Polski jakie zaczęły kształtować się po 1989 roku – W Polsce mamy obecnie dwie wizje. Pierwsza wizja to Polska tradycyjna czyli Bóg, patriotyzm, rodzina. Druga to wizja lewicowa oznacza zepchnięcie Boga w sferę prywatną. Jest to świat pojedynczych zatomizowanych ludzi z inaczej zorganizowaną rodziną, jest to tzw. „rojowisko” – zaznacza.


W przemówieniu nie zabrakło również nawiązania do nowoczesnego i liberalnego patriotyzmu – Eliminuje się przede wszystkim te elementy, które sprowadzały się do tego, że dawniej patriotyzm podniesiony był do narodu i do ojczyzny. Natomiast współcześnie patriotyzm odnosi się do państwa i społeczeństwa – podkreśla. Pisarka definiuje współczesny patriotyzm jako rodzaj lojalności i kontraktu jaki obywatel zawiera z państwem w jakim mieszka – Mandat ten polega na wypełnianiu zobowiązań, na powinnościach, dbaniu o otoczenie i płaceniu podatków – dodaje.


Na sali konferencyjnej pojawiło się wielu zainteresowanych, a z widowni padło wiele pytań na które gość specjalny odpowiadał bardzo rzeczowo i wyczerpująco.

DSCF7543

W przygotowanym panelu dyskusyjnym wzięli udział także: doc. dr Leszek Zygner – Rektor PWSZ w Ciechanowie, ks. Sławomir Trzaska, Jerzy Racki – Radny Rady Miasta Ciechanów, Maria Pszczółkowska – Przewodnicząca Rady Oddziału Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana w Ciechanowie.


Organizatorami spotkania byli: Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Ciechanowie, PULS – Magazyn Opinii Ziemi Ciechanowskiej, Wydawnictwo FRONDA, Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana – Oddział w Ciechanowie oraz Stowarzyszenie Narodowy Ciechanów.

 

Łukasz Ostrowski