Hydra systemu

 


W sobotę 17 grudnia o godz. 19.00 w Powiatowym Centrum Kultury i Sztuki w Ciechanowie odbyło się spotkanie z dziennikarzem śledczym Wojciechem Sumlińskim.  To już drugi raz w tym roku mieliśmy okazję gościć jednego z najlepszych publicystów śledczych w Polsce.


Autor najnowszej książki pt. „Niebezpieczne związki Andrzeja Leppera. Kto naprawdę go zabił?” rozpoczął przedmowę od problematyki „wolnych” mediów i środowiska dziennikarskiego oraz środowiska prokuratorskiego na podstawie osobistej autopsji.  Zwracał uwagę na bliskie relacje jakie łączą dziennikarzy i prokuratorów ze służbami specjalnymi w Polsce. Nawiązał też do tzw. „wolnych” mediów, które skrupulatnie zatajają lub przemilczają niewygodne fakty przed opinią publiczną. – Znam tylko jedno środowisko, które bym porównał, jeśli chodzi o skalę nasycenia agenturą porównywalną  do środowiska dziennikarskiego to adwokackie i prawnicze – mówił Wojciech Sumliński. Odwołał się także do swojej niedawno wydanej publikacji pt. „Oficer” w której opisuje jak służby specjalne werbują dziennikarzy, sędziów i prokuratorów. Wielokrotnie przywoływał osobiste zmagania z systemem, którego sam padł ofiarą. Jego zdaniem w Polsce jest mnóstwo nie tylko pseudo dziennikarzy, ale również pseudo prokuratorów i pseudo sędziów.  – To jest niestety hydra, gdzie jak się utnie jedną głowę, to wyrastają trzy inne – skomentował.


Wojciech Sumliński odniósł się również do aktualnych wydarzeń politycznych. Wyraził niepokój względem działań partii opozycyjnych, które za wszelką cenę chcą utrzymać pozycję na szczeblu władzy. – Widzicie Państwo dzisiaj jaki jest straszny bunt. Obserwuje pewne wydarzenia i widzę, że ci ludzie rzeczywiście chcą doprowadzić być może do rozlewu krwi, żeby pokazać, że w Polsce nie ma prawa jest bezprawie i dyktatura i do tego dążą – podkreśla. W kolejnej części spotkania autorskiego słuchacze mogli nieco więcej dowiedzieć się o motywach wydania najnowszej książki pt. „Niebezpieczne związki Andrzeja Leppera. Kto naprawdę go zabił?”. Bazując na faktach autor wyjaśnia jak polityk Samoobrony zaczął otaczać się niewłaściwymi ludźmi, m.in. nawiązując kontakty z ukraińskimi i rosyjskimi służbami specjalnymi. – Zawiązywał niebezpieczne związki ze Służbą Bezpieczeństwa Ukrainy i Federalną Służbą Bezpieczeństwa Rosji. Wchodził w to krok po kroku chyba nie zdając sobie sprawy w jakich ludzi wchodzi. Wszystko wskazuje na to, że nie do końca zdawał sobie z tego sprawę – mówi. Zwrócił uwagę również na nieprawidłowości w prowadzonym śledztwie, które było kompletnie nierzetelne i do początku nastawione na uwiarygodnienie, że to polityk popełnił samobójstwo. – Zanim zaczęło się śledztwo opinia publiczna już się dowiedziała z mediów, że wszystko wiemy, a śledztwo nawet nie ruszyło – dodał.Po prelekcji gościa, uczestnicy chętnie zadawali pytania. Podczas przemówienia można było również nabyć książki Wojciecha Sumlińskiego. Spotkanie cieszyło się sporym zainteresowaniem, gdyż wszystkie miejsca na sali były zajęte.  Organizatorami spotkania było Stowarzyszenie Narodowy Ciechanów oraz  Powiatowe Centrum Kultury i Sztuki w Ciechanowie.

 

Łukasz Ostrowski