Rzecz o Żołnierzach WyklętychDnia 2 września br. o godzinie 19.00 odbyła się konferencja naukowa pt. Represje wobec Żołnierzy Wyklętych i ich dzieci w okresie PRL. Gośćmi zaproszonymi do Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Ciechanowie byli historyk i publicysta Leszek Żebrowski oraz historyk młodego pokolenia, autor książki „Wilczęta. Rozmowy z dziećmi Żołnierzy Wyklętych” Kajetan Rajski.


Jako pierwszy zabrał głos Leszek Żebrowski nawiązując do ludzi podziemia niepodległościowego, którzy spędzając niekiedy 20 lat w więzieniu w czasach reżimu stalinowskiego, prześladowani narażali życie za suwerenną Polskę. Zwrócił również uwagę na brak dekomunizacji i dezubekizacji – Po 1989 roku ówczesna władza nie była zainteresowana rozliczeniem katów i oprawców Żołnierzy Wyklętych – podkreślił.


Zaznaczył również, że historię i pamięć o Żołnierzach Wyklętych należy pielęgnować, gdyż obecne trzecie pokolenie aparatu represji nie robi nic by zrekompensować krzywdy i uhonorować polskich bohaterów, zamiast tego stawia się pomniki gloryfikujące Armię Ludową – Jeśli nie zaczniemy odtwarzać historii, szukać pamiątek historii, pamięć o Żołnierzach Wyklętych zostanie zatarta i zapomniana – dodał.

Po godzinnej przemowie Leszka Żebrowskiego głos zabrał Kajetan Rajski, który przywoływał wspomnienia dzieci Żołnierzy Wyklętych.


Patronat nad konferencją sprawowali: Stowarzyszenie Narodowy Ciechanów, Fundacja Kazimierza Wielkiego, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa oraz Puls Ciechanowa.
Łukasz Ostrowski